BH – VT 2019. vizsga leírás
Kísérőkutya vizsga közlekedésbiztonsági résszel (BH) IGP SZABÁLYZAT 2019.
Minden kutyatartó indulhat, akik igazolják, hogy a szakismereti vizsgát és egyidejűleg a TO-tagország kutyatartói jogosítvány megszerzéséhez szükséges szabályzat ismereti vizsgát már sikeresen letették, vagy ezen igazolással már rendelkeznek.
Bármilyen nagyságú és fajtájú kutya indulhat. Az induláshoz szükséges korhatárt a TO határozza meg, de nem lehet kevesebb, mint 12 hónapos kor.
Azon kutyák, amelyek az „A” ágazatban („Kísérőkutya vizsga gyakorlópályán”) nem érik el a lehetséges pontok legalább 70%-át, nem vehetnek részt a „B” ágazatban („Vizsga forgalomban”).
A vizsga végén nem hirdetnek ponteredményt, hanem a TB csak a vizsga „eredményes”, vagy „eredménytelen” minősítését hirdeti ki.
A BH vizsga akkor lehet eredményes, ha a K az „A” ágazatban a lehetséges pontszámok legalább 70%-át elérte és a TB a „B” ágazat gyakorlatait „megfelelő”-re értékelte.
A TB számára megengedett, hogy a rendező kívánságára eredmény hirdetésként a résztvevők között sorrendet alakítson ki. A BH vizsga megléte e vizsgarendszer szerint elő követelménye a további vizsgáknak.
Ezen vizsga letétele – ismétlés esetén – nem határidőhöz kötött, de egy rendezvényen (2 napos vizsga) csak egyszer mutatható be. Minden vizsgaeredményt – annak sikerétől függetlenül – be kell vezetni a teljesítményfüzetbe.
Vizsgaleírás
Lövés közömbösségi vizsgálatra nem kerül sor. A gyakorlatok végrehajtásainak követelményei a vizsgaleírások általános részében leírtakon alapulnak.
Általános rendelkezések
Alapvető követelmények
Összbenyomás
magabiztosság
jókedvű, motivált munkavégzés
koncentráció és figyelmesség
a csapat összhangja
Technikai helyesség
helyzet, pozíció
kivitelezés
Az engedelmességi ágazat minden gyakorlata alatt kiemelt figyelemmel kell értékelni a kutya viselkedését a kezdő alap állástól a gyakorlat befejezéséig.
Vezényszavak (VSZ)
Amennyiben a kutya harmadik kiadott vezényszó ellenére sem hajt végre egy gyakorlatot, akkor azt értékelés nélkül meg kell szakítani. A behívásnál a kutya neve használható a behívás vezényszava helyett. A kutya nevének használata más vezényszóval együtt azonban dupla vezényszónak minősül.
A kutya vezényszóra adott reakciója
A kutya vezető által kiadott vezényszóra a kutya a gyakorlatot jókedvűen hajtsa végre. Minden félelemre, vagy stresszre utaló magatartás a gyakorlat értékét csökkenti.
Vezényszó ismétlése:
Ha egy kutya a gyakorlatot 2. megismételt vezényszó után sem hajtja végre, akkor azt 0 pontra kell értékelni.
Ha egy kutya egy gyakorlat részt a 2. megismételt vezényszó után sem hajtja végre, akkor a gyakorlat értéke legfeljebb magas „hiányos” lehet.
Első megismételt vezényszó: „megfelelő” a rész gyakorlat
Második megismételt vezényszó: „hiányos” a rész gyakorlat
Pl. Egy 5 pontos rész gyakorlatnál
Első megismételt vezényszó: „megfelelő” az 5 pontból 1,5 pont levonás
Második megismételt vezényszó: „hiányos” az 5 pontból 2,5 pont levonás
Ha egy kutya a gyakorlatban vezényszó nélkül hajt végre egy rész gyakorlatot, akkor azt „hiányos”-ra kell értékelni.
Jelentkezés
A BH gyakorlatai előtt a kutyavezető kutyájával a teljesítmény bírónál jelentkezik, és üdvözli őt. A jelentkezés pórázon vezetett kutyával történik.
Gyakorlat kezdete és vége
A gyakorlat megkezdésére a TB ad utasítás. A továbbiakban, a fordulatokat, az ütemváltást és a meg állásokat a kutyavezető külön utasítás nélkül hajtja végre. Az előírt – kb. 3 másodperces – időintervallumot be kell tartani.
Például az elé ülésből a gyakorlat végső alapállásának felvétele előtt, a kutya dicséretekor és az új gyakorlat megkezdése előtt.
Amennyiben a kutyavezető egy gyakorlatot elfelejt, a TB felhívja a figyelmét, hogy a hiányzó gyakorlatot hajtsa végre. Nem történik pont levonás. Egy részgyakorlat kihagyása a gyakorlat értékét csökkenti
Alapállás végrehajtása
Minden gyakorlat alapállás kezdődik és végződik. A kezdő alapállást minden gyakorlat előtt egyszer, az elindulás irányába (előre lépéssel) lehet felvenni.
Alapállásban a Kutya a kutyavezető mellett egyenesen, figyelmesen ül úgy, hogy a vállízülete a kutyavezető bal térdével egyvonalban van. Alapállásban a kutyavezető nem állhat terpeszben és mindkét karját lazán a test mellett tartja.
Felvezető szakasz
Az alábbi gyakorlatoknál kell a felvezető szakaszt bemutatni úgy, hogy a kutyavezető legalább 10, legfeljebb 15 lépést tesz meg a gyakorlat vezényszavának elhangzása előtt.
Menet közben ültetés,
Mozgásból fektetés behívással,
El hozatal
Azoknál a gyakorlatoknál, amelyeknél vissza kell térni a kutyához, a KV a K-ja mellé beléphet elölről, vagy megkerülheti azt.
Behívás/elé ülés/lábhoz rendelés
Behívásnál a behívás vezényszava helyett a kutya neve is használható. A kutya nevének összekapcsolása a behívás vezényszavával dupla vezényszó használatnak minősül. A kutya jókedvűen, célirányosan és közvetlenül (legrövidebb úton) kell, hogy a kutyavezető elé érkezzen, majd szorosan és egyenesen előtte leül. A kutya a lábhoz rendelés vezényszavára azonnal alapállást vesz fel. A kutya az alapállást a kutyavezetőt megkerülve, vagy szemből mellé fordulva is felveheti.
Dicséret
A dicséret minden végrehajtott gyakorlat után, kizárólag alapállásban engedélyezett. Amennyiben ez a következő gyakorlat alapállása is, a kb. 3 másodperces időintervallumot be kell tartani a következő gyakorlat megkezdése előtt.
Rontott testhelyzet
Minden technikai feladatnál (ültetés, fektetés,) az egész gyakorlatot a további hibáktól függetlenül 50%-kal csökkenti a rontott testhelyzet.
Pórázon vezetés, és szabadon követés
A kutya a kutya vezetőt az alapállásban egyszer kiadott „lábhoz” vezényszóra figyelmesen, örömmel és koncentráltan követi oly módon, hogy annak lapockája a KV bal térdével egy vonalban marad. A szabadon követést a lentebb lévő vázlat tartalmazza. A KV a kezdő alapállást legkésőbb addig kell felvennie, amíg a másik KV a „helyben maradás figyelem elvonással” gyakorlatnál alapállást felveszi.
A hátra fordulatokat a KV balra fordulva hajtja végre. A K forduláskor jobbra kanyarodva megkerülheti a KV-t, vagy annak térdével egyvonalban balra fordulva is végrehajthatja a gyakorlatot.
A futó- és lassú lépésnek szemmel láthatólag el kell különülnie a rendes lépéstől. A lépésmódok közötti tempóváltásoknak átmenet nélkül kell történniük. A második hátra fordulat után meg kell állni. A kutya vezényszó kiadása nélkül leül.
A mozgó csoporton való áthaladást pórázon követés közben kell bemutatni. A kutyavezető és kutyája egy személyt jobbról és egy személyt balról megkerül pl. 8-as alakzat és legalább egy alkalommal egy személy közelében megáll. A TB dönthet a gyakorlat megismételtetéséről.
A TB utasítására a kutyavezető és a kutya elhagyják a csoportot és felveszik az alapállást. A kutya dicsérete csak a már felvett alapállásban engedélyezett. Az előírásszerű szabadon követés betartása az egyes gyakorlatok között is szükségszerű. Pórázon vezetés-csoport, szabadon követés menetvázlata
Értékelési szempontok
Elől járás, oldalra eltávolodás, lemaradás, lassú vagy vontatott leülés, ismételt VSZ alkalmazása, testjelek, hibás alapállás, figyelmetlenség, hiányos munkakedv és motiváltság, vagy a K lehangolt és nyomott viselkedése a gyakorlat értékét a hiba súlyának megfelelően csökkenti.
Menet közben ültetés
- rész: Alapállás, felvezető szakasz, ültetés végrehajtása pontok 50%-az
- rész: Eltávolodás, majd a Kutya mellé való beállás és befejező alapállás pontok 50%-az
Kb. 10-15 lépés felvezető szakasz után a kutyavezető által kiadott Vezényszóra a kutyának menetiránynak megfelelően és azonnal le kell ülnie anélkül, hogy a Kutyavezető a lépés tempóját megváltoztatná, vagy hátra nézne. A kutyának nyugodtan, vezetőjét figyelmesen nézve ülve kell maradnia.
BH sajátosság: a felvezető szakasz után a KV megállhat és – mielőtt a K-tól eltávolodna – adhat még egy „ülj” vezényszót.
Minden vizsga fokozatban a Kutyavezető 15 lépésnyi távolságra hagyja el kutyáját. A TB utasítására a KV ismét a K mellé állhat.
Értékelési szempontok
Lassú leülés, nyugtalan vagy figyelmetlen ülés, egyéb viselkedéshibák a súlyuknak megfelelően csökkentik a gyakorlat értékét. Amennyiben a kutya feláll, vagy lefekszik, a gyakorlat értékét további
5 ponttal kötelezően csökkenteni kell
Menet közben fektetés behívással
- rész: Alapállás, felvezető szakasz, fektetés végrehajtása pontok 50%-az
- rész: Behívás, elé ülés és befejező alapállás pontok 50%-az
A gyakorlat felvezető szakasza 10-15 normál lépésben történik.
A fektetés vezényszavára a kutyának azonnal és egyenesen, a menetiránynak megfelelően le kell feküdnie anélkül, hogy a kutyavezető a mozgását megváltoztatná, vagy hátra nézne.
BH sajátosság: a felvezető szakasz után a KV megállhat és – mielőtt a K-tól eltávolodna – adhat még egy „feküdj” vezényszót. (Az időegységet – 3mp – figyelembe kell venni).
A kutyavezető tovább halad még 30 lépést, majd szembefordul a kutyával, amely ez idő alatt végig nyugodtan, a kutyavezetőt figyelve egy helyben fekszik.
A TB utasítására a kutyavezető kiadja a vezényszót (lehet a kutya neve is), melyre a kutyának azonnal, jókedvűen célratörően és közvetlenül a kutyavezetőhöz kell futnia, majd előtte szorosan és egyenesen le kell ülnie. A lábhoz rendelés vezényszavára a kutya rögtön felveszi az alapállást.
Értékelési szempontok
Lassú fekvés, nyugtalanság vagy figyelmetlenség fekvő helyzetben, nem céltudatos érkezés a kutyavezetőhöz a kutyavezető általi segítségnyújtás, mint pl.: terpeszállás, az egyéb viselkedési hibákkal együtt és súlyuknak megfelelően csökkentik a gyakorlat értékét. Amennyiben a kutya áll, vagy ül, a gyakorlat értékét további 50 százalékkal csökkenteni kell. Amennyiben a kutya a második megismételt vezényszóra sem jön, a gyakorlatot hiányosnak kell értékelni. (0 ponttal) Ez esetben a kutyát el lehet hozni és a vizsgát a következő gyakorlattal folytatni lehet.
Helyben maradás figyelem elvonással
Miközben az egyik K a pályán a gyakorlatokat hajtja végre, addig a másik K bemutatja a helyben maradás figyelem elvonással gyakorlatot. A K-nak a TB által kijelölt helyen alapállásból a KV fektetésre vonatkozó vezényszóra le kell feküdnie. A KV a vizsga szintnek megfelelően a TB utasítására a következő helyet foglalja el:
BH vizsgaszinten legalább 30 lépésre eltávolodik és a K-nak látható módon megáll, a K-nak háttal.
A K-nak a KV behatása nélkül nyugodtan kell feküdnie, mialatt a másik K a pályán dolgozik.
Értékelési szempontok
Hibás alapállás, nyugtalan magatartás, a KV általi segítségnyújtás, túl korai felállás, álló, vagy ülő testhelyzet, a helyben maradási terület elhagyása a gyakorlat értékét a hibák súlyának függvényében csökkentik. Amennyiben a K a helyben maradás helyét 3 m-nél nagyobb távolságra elhagyja, úgy a pontok 50%-át le kell vonni, és a további hibák tükrében az alábbiak szerint lehetséges részértékelés:
Részértékelés akkor lehetséges, ha a másik K a harmadik gyakorlatot befejezte. Amennyiben a K az elhozáskor elindul a KV felé, legfeljebb 3 pontot lehet levonni.
Dicséret
Minden befejezett gyakorlat után a K-t meg lehet dicsérni. Ezt követően a KV – kb. 3 mp kivárás után új alapállást vehet fel.
Vizsga forgalomban
Általános szabályok
A következő gyakorlatokat a kiképzőpályán kívül, lakott területen belül, egy erre alkalmas környezetben kell bemutatni. A TB és a RV előre megbeszélik, hogy a közterületen lévő gyakorlatokat
(úton, utcán, téren) hol és hogyan hajtsák végre.
A nyilvános forgalom nem akadályozható.
A különlegessége miatt a vizsga e része jelentős időt igényel. A követelményrendszert a vizsgázók nagyobb számára tekintettel sem lehet enyhíteni. Ezen vizsgaegység gyakorlataiért nem jár pont. A forgalomban/közterületen folyó vizsga alatt végig figyelemmel kísért kutyáról kialakuló összbenyomás a mértékadó.
A következőkben leírt gyakorlatok ajánlások, melyeket a TB-nek hozzá kell igazítani a helyi viszonyokhoz. Kétséges esetben a TB jogosult a gyakorlatokat megismételtetni, illetve variálni.
A vizsga lefolyása
(a következő gyakorlatok minimális követelményt jelentenek, és a TO döntése alapján bővíthetők)
Találkozás ember csoporttal
A TB utasítására a KV pórázon vezetett kutyájával a kijelölt útszakasz járdáján elindul. A TB megfelelő távolságból követi őket. A K vezetője bal oldalán, laza pórázon, jókedvűen úgy haladjon, hogy a lapockája a KV térdével egy vonalban legyen. A gyalogosokkal és kerékpárosokkal szemben a K legyen közömbös. Útközben a K előtt keresztben elfut egy járókelő (egy erre felkért segítő). A kutyára ez legyen hatástalan, maradjon közömbös. A KV és a K továbbhaladva egy legalább 6 főből álló laza csoporton haladjon át. Eközben a csoport egyik tagja megszólítja a KV-t és kézfogással üdvözli. A megszólításkor a KV utasítja a kutyát, hogy üljön, vagy feküdjön le. Mialatt a KV és a megszólító rövid ideig beszélgetnek, a kutyának a felvett helyzetben nyugodtan kell maradnia.
Találkozás kerékpárossal
A KV pórázon vezetett kutyájával elindul egy úton. Ezt követően egy kerékpáros hátulról elhalad mellettük, közben figyelmeztetésül megszólaltatja a kerékpár csengőjét. Eltávolodik, majd visszafordulva, a kerékpárcsengőt megszólaltatva, szemből is elhalad a páros K felőli oldalán. A pórázon vezetett K a kerékpárossal szemben legyen közömbös.
Találkozás gépjárművekkel
A KV pórázon vezetett kutyájával autók mellett halad el. Ezalatt az egyik járművet beindítják. Egy másik autónak pedig becsapják az ajtaját. Miközben a KV és a K továbbhaladnak, egy autó megáll mellettük. A vezetője letekerve az ablakot felvilágosítást kér a KV-től. A megszólításkor a KV utasítja a kutyát, hogy üljön, vagy feküdjön le. Az autókkal és a forgalom zajaival szemben a K maradjon közömbös és viselkedjen nyugodtan.
Találkozás kocogókkal, vagy görkorcsolyásokkal
A KV pórázon vezetett kutyájával elindul egy kevéssé forgalmas úton. Ezt követően legalább két kocogó hátulról megelőzi őket anélkül, hogy a tempójukat csökkentenék. Amint eltávolodtak újra kocogók érkeznek szemből és lassítás nélkül elfutnak a vizsgázók mellett. A kutyának nem kell láb mellett haladnia, de az előző, illetve szemből érkező futókat nem zaklathatja. A találkozáskor a K leültetése, vagy lefektetése megengedett. A kocogók helyett egy-két görkorcsolyás is megelőzheti a KV-t és a K-t, és ismét elhaladhat szemből a páros mellett.
Találkozás más kutyákkal
Miközben egy másik KV a pórázán vezetett kutyájával megelőzi a vizsgázó KV-t és a K-t, illetve a páros mellett szemből elhalad, a vizsgázó kutyának közömbösnek kell maradnia. A KV többször megismételheti a „lábhoz” vezényszót, illetve a találkozáskor leültetheti, vagy lefektetheti kutyáját.
Rövid időre forgalmas helyen kikötött és magára hagyott K viselkedése.
Viselkedés más állatokkal szemben.
A KV pórázon vezetett kutyájával a TB utasítására elindul egy forgalmas út járdáján. Rövid távolság megtétele után, szintén a TB ad utasítást a K kikötésére. Kerítéshez, falban levő karikához, vagy más erre alkalmas helyhez kötheti a kutyáját, majd eltávolodik a K számára nem látható helyre, üzletbe, kapualjba.
A K ülhet, állhat, vagy fekhet. A KV távollétében egy gyalogos (megbízott segítő), pórázon vezetett kutyájával oldalról kb. öt lépés távolságban elhalad a kikötött K előtt.
A magára hagyott K a KV távollétében maradjon nyugodt. A zavaró kutyát (nem használható kötekedő K) elhaladás közben nem támadhatja (a póráz rángatásával, tartós ugatással). A KV kutyáját a TB utasítására hozza el.
Megjegyzés
A TB döntheti el, hogy az összes vizsgázóval végrehajtat egy gyakorlatot és utána a következőt, vagy egyesével végigmegy a vizsgázóval az összes feladaton.
Videó, vizsga a forgalomban – részlet. Ennyire nehezített körülmény nem szükséges, de itt a fővárosban ez gyakran előforduló helyzet. Így a kutyák hozzá szoktak , rendszeres sétával , jártukban – keltükben különböző helyszíneken.
Előszó
A kutya több mint tizenkétezer éve az emberek követője. A domesztikáció folytán szoros szociális közösség alakult ki közte és az emberek között. Az emberek alapvető területeken (pl. vadászat) támaszkodtak rájuk. Ezzel ugyanakkor különösen megnőtt felelősségük a kutya jó közérzetének biztosítása tekintetében.
Pontosan ezért a kutyát kiképzése során elsődleges célként megilleti úgy a fizikai, mint a pszichikai egészség. A kutyával szemben elsődleges elvként érvényesül a szakszerű, állatbaráti és erőszakmentes bánásmód.
A kutyáról való gondoskodás magától értetődően magában foglalja a táplálást, az egészségéről való gondoskodást, az oltások rendszeres időközönkénti beadását és az állatorvosi ellenőrzést is. Ezen túlmenően emberi kötelesség a kutyával való rendszeres kapcsolattartás és mozgásigényének kielégítéséhez elegendő foglalkozás biztosítása.
A történelem során a kutya az emberek segítőjeként a legkülönbözőbb feladatokat teljesítette. A modern világban ezen feladatok nagy részét a technika átvette. Ezért kötelessége a mai kutyatulajdonosnak, hogy a kutya kiképzése során a feledésbe merült feladatok megfelelő kárpótlásaként elegendő mozgást és adottságainak megfelelő tevékenységet biztosítson, valamint az emberekkel való intenzív kapcsolattartást lehetővé tegye.
A kísérőkutya, a különböző MUNKAKUTYA, a nyomkövető, valamint a kutatóvizsgák szabályzatainak összeállításakor ezek a szempontok is szerepet játszottak. A kutyát készségeinek és teljesítőképességének megfelelően kell foglalkoztatni.
A kutya képzésének megfelelő elindítása mellett ide tartozik annak intenzív tevékenységgel való foglalkoztatása is, mely a tanuló képességet, ösztön állapotot ugyanúgy figyelembe veszi, mint a fennmaradó adottságokat.
A kutyasportok különböző formái erre kiválóan alkalmasak.
Nem kielégítően foglalkoztatott kutyák nehezen kezelhetővé válhatnak, és a foglalkoztatás hiánya devianciához vezethet. Az, aki kutyájával foglalkozik, vagy kutyájával együtt valamilyen sportágat végez, alá kell vetnie magát és kutyáját egy gondos kiképzésnek, melynek célja az ember és kutya közötti lehető legnagyobb harmónia elérése.
Minden kiképzés célja a mindenkori kutya számára kivitelezhető feladatok közvetítése. Az emberek és kutyájuk közötti harmonikus egyezés független a kutyasport fajtájától, ám minden tevékenység alapját képezi.
Ehhez a harmóniához úgy lehet eljutni, ha legmesszebbmenőkig beleképzeljük magunkat a kutya helyzetébe és képességeibe. A kutyavezetők etikai kötelessége a kutya felnevelése és megfelelő mértékű kiképzése.
Az itt alkalmazott módszereknek a magatartástudományok – különösen a kinológia – által közvetített törvényszerűségeket kell figyelembe venniük.
A felnevelési-, kiképzési, vagy edzéshatások eléréséhez kizárólag – a kutya számára – erőszakmentes módszert kell alkalmazni. A nem humánus kiképzési, nevelési és edzés módszerek elutasítandók (ld. Állatvédelmi Törvény).
A kutya sportcélokra való használatának a kutya hajlamán, teljesítményén és munkakészségén kell alapulnia. A kutya teljesítményét gyógyszerekkel, vagy törvényileg tiltott behatásokkal nem szabad fokozni. Az embernek magának kell a kutya adottságait felfedezni.
Minden etikai normának ellentmond, ha a kutya számára kivitelezhetetlen követelményeket támasztunk. A magát felelősségteljesnek ismerő kutyabarát csak egészséges és teljesítményre alkalmas kutyával vesz részt vizsgákon, versenyeken és edzéseken.