IGP vizsga szervezés / rendezvény/vizsga vezetője
IGP vizsga szervezés – Általános információk Rövidítések
FCI Fédération Cynologique Internationale
IGP Nemzetközi Munkakutya vizsga
NPO Nemzeti vizsgarend
FCI-NCO Az FCI Nemzeti Szervezete
FPr Nyomkövető ágazati vizsga
UPr Fegyelmező ágazati vizsga
SPr Őrző-védő ágazati vizsga
GPr Munkakutya ágazati vizsga
StöPr Tárgykereső vizsga
AD Nemzetközi állóképesség vizsga
A vizsgáknak és versenyeknek két célt kell szolgálniuk:
- Hozzájárulni a kutya általános mentális egészségéhez, fittségéhez és munkamoráljához.
- A vizsga sikeres teljesítése után a kutyának ki kell adni a megfelelő vizsgafokozatot.
A nemzeti szervezeteket (FCI-NCO / Magyarország kutyás szervezete – MEOESZ) feladata, hogy népszerűsítsék a nemzetközi használati munkakutya szabályzatot (FCI-IGP). Különösen a nemzetközi versenyeket az FCI Nemzetközi munkakutyaszabályzatának megfelelően kell lebonyolítani.
Minden vizsgán és versenyen a résztvevőknek sportszerűen kell viselkedniük. Ezek a szabályok kötelező érvényűek. Minden résztvevőnek ugyanazokat a követelményeket kell teljesítenie az adott szinteken. A vizsgákat és versenyeket a helyszín és a kezdési időpont megjelölésével nyilvánosságra kell hozni.
A vizsgákat és a versenyeket csak teljes vizsgaszintekből vagy a megfelelő vizsgaszintek egyes ágazataiból lehet rendezni. Adott rendezvényen csak a komplett teljesített vizsgafokozat esetén érvényes a vizsga. Ezeket a vizsgákat az FCI valamennyi tagországának el kell ismernie.
Az egyes vizsgaszintek tetszőlegesen megismételhetők.
A vizsgaszinteket egymás utáni sorrendben kell teljesíteni (1 – 2 – 3 szint). A kutyát a következő szinten csak akkor lehet bemutatni, miután sikeresen teljesítette az előző szintet, legalább „megfelelő” (70%) értékeléssel minden ágazatban. A kutyát a legmagasabb teljesített szinten kell bemutatni. Kivétel: Ha versenyen kívül indul, vagy nem vesz részt a kvalifikációkon, a vizsgaszint szabadon választható.
Vizsgaidény
A versenyeket egész évben lehet tartani, ha az időjárási körülmények lehetővé teszik, és a kutyavezető és a kutya jólétét nem veszélyeztetik. Ellenkező esetben a versenyt nem lehet megtartani. Ez a bíró kizárólagos döntése. Az egyes nemzeti szervezetek korlátozásokat állapíthatnak meg a vizsgaidényre vonatkozóan saját területükön.
Vizsganapok Hétvégék és ünnepnapok
A vizsganapok általában hétvégén és ünnepnapokon vannak. A vizsgaengedélyek kiadására jogosult nemzeti szervezetek vagy vizsgaszövetségek azonban az összes vizsgaszintre vagy egyes vizsgaszintekre vonatkozóan ettől az ajánlástól eltérő vizsganapokat is meghatározhatnak. Azok a résztvevők, akik
Az FCI-BH/VT vagy BH/VT (NPO) és az FCI-IGP 1, FCI-FPr, FCI-UPr, FCI-SPr, FCI-GPr, FCI-IAD, FCI-IFH 1, FCI-IBGH 1, FCI-StöPr 1 között nincs várakozási idő. Egy kutya naponta csak egy vizsgán vehet részt. Ez nem vezethet a résztvevők számának túllépéséhez. A kluboknak be kell tartaniuk a nemzeti kutyás szervezetek által kiadott előírásokat a rendezvény engedélyezésére és a rendezvény védelmére vonatkozó határidőkre vonatkozóan. A fent leírt feltételekkel összhangban a vizsgák munkaszüneti napokon is megtarthatók, amennyiben nincsenek ellentétes nemzeti munkaszüneti napokra vonatkozó előírások.
Vizsga szervezés / rendezvény/vizsga vezetője
A vizsgavezető felelős a vizsga megszervezéséért. Ő felel az összes lépésért, amely a vizsga előkészítéséhez, megszervezéséhez és lebonyolításához szükséges. Biztosítania kell a vizsga lebonyolításához szükséges feltételeket, és a vizsga teljes időtartama alatt a bíró rendelkezésére kell állnia.
A rendezvény vezető nem vezethet fel kutyát és nem vállalhat más feladatokat.
Felelős a következőkért:
- Az összes szükséges vizsgaengedély/rendezvénydokumentum beszerzése,
- Megfelelő nyomterület biztosítása minden vizsgaszinthez a szabályoknak megfelelően,
- Engedélyek beszerzése a nyomterület tulajdonosától, illetve vadásztársaságtól,
- Tapasztalt önkéntesek, őrző-védő segédek, nyomfektetők, csoport stb. biztosítása.
- Rendezvényengedély megszerzése.
- A szükséges felszerelés és a megfelelő védőfelszerelés biztosítása a segédek számára.
- Írásos formanyomtatványok, bírói lapok és vizsga összesítők (minden szinthez) rendelkezésre bocsátása.
- Ellenőrizze, hogy a teljesítményfüzetek, a származási lapok, az oltási könyvek és szükség esetén a biztosítási igazolások rendelkezésre állnak-e.
A vizsgavezetőnek fel kell hívnia a bíró figyelmét egy vizsgázó esetleges kizárására, ha sportszerűtlen viselkedést, magatartást tanúsít vagy megsérti az állatvédelmi törvényt, ha ez nem a kutyája bemutatása során történt és ezért az eljáró bíró nem tud róla. A vizsgavezetőnek tájékoztatnia kell a bírót a helyzetről, és ők együtt hozzák meg a végső döntést.
A vizsgavezetőnek legalább 3 nappal korábban tájékoztatnia kell a bírót a helyszínről, a kezdési időpontokról, az útvonalról, a vizsga típusáról és a nevezett kutyák számáról. Ezen információk megadásának elmulasztása miatt a bíró visszautasíthatja a bíráskodást. A vizsgaengedélyt a verseny megkezdése előtt kell benyújtani a bírónak.
Vizsga Felügyelet
A vizsga jóváhagyásáért felelős felügyelők jogosultak vizsgafelügyelőt kijelölni. Az (FCI-NCO) FCI Nemzeti Szervezete kijelölhet egy illetékes személyt a rendezvény felügyeletére annak biztosítása érdekében, hogy a rendezvényt a 2025-ös FCI-IGP Szabályzatban foglaltaknak megfelelően bonyolítják le. A fenti szabály alapján a vizsga felügyelő kijelölésére a MEOESZ elnökségének jóváhagyása mellett az Őrző-védő Sportbizottság jogosult.
Teljesítménybírók
Az FCI IGP rendezvények különböző vizsgaszintjein jóváhagyott bírókat a rendező klub/szervezet választhatja ki és hívhatja meg, vagy a nemzeti szervezet (FCI-NCO) nevezheti ki. A fenti szabály értelmében a vizsga, verseny szervezői választhatják ki a bírót, akinek a kirendelése akkor lehetséges, ha
A világbajnokságokon a bírókat az FCI Munkakutya Bizottság nevezi ki az (FCI-NCO) FCI Nemzeti Szervezet jóváhagyásával. A vizsgára vagy versenyre meghívott bírok számát a rendező klub határozza meg.
Egy bíró naponta legfeljebb 36 ágazatban bírálhat. FCI-IGP világbajnokságokon vagy nemzeti bajnokságokon ez a szám a nemzeti szervezet (FCI-NCO) jóváhagyásával túlléphető.
Egy rendezvényen, egy adott ágazatban több bíró is közreműködhet. A bíró nem bírálhat olyan kutyákat, amelyek a tulajdonában vagy a birtokában vannak, vagy olyan kutyákat, amelyek egy másik, ugyanabban a háztartásban élő személy tulajdonában vannak.
Ez alól a szabály alól kivételt képezhetnek a nemzetközi – és kvalifikációs versenyek, ha a teljesítménybírót a nemzetközi vagy nemzeti szövetség nevezi ki.
Ha egy nemzeti vagy regionális szervezet külföldi bírót kíván felkérni, ezt az FCI mindkét érintett nemzeti kutyás szervezete általi jóváhagyással lehet megtenni. A bíró nem vezethet fel kutyát olyan rendezvényen, amelyen, mint bíró tevékenykedik.
A bíró viselkedésével szándékosan nem zavarhatja vagy befolyásolhatja a kutya munkáját.
A gyakorlatok bemutatásának módját az FCI Nemzetközi Munkakutyák Szabályzata írja le. Ezeket szigorúan be kell tartani, nem módosíthatók. Ez minden ágazatra vonatkozik. A bíró felelős a szabályok betartásának és a helyes alkalmazásának biztosításáért. A szabályok és/vagy az utasításai be nem tartása esetén jogosult a vizsgát megszakítani.
Kiemelt részlet a FCI IGP Nemzetközi vizsgaszabályzatból >>>> a teljes szabályzat érvényes, annak betartásával kell bonyolítani a rendezvényt. Minden formai hiba megóvható, ezért a lebonyolításra figyelni kell ! IGP2025
Nyomtatványok, bírálati lapok, összesítő a MEOESZ Őrző-védő Sportbizottság oldaláról letölthetők. ITT