IFR Példa a társadalmi viselkedés értékelésére 2018.
Example of an Assessement of Social Behavior <<<<eredeti
A kutya egy szociális állat.
Természetesen. Ő… nem ő?
Minden kutya kedvelő számára megkérdőjelezhetetlen tény, hogy a kutya olyan társadalmi lény, amely szilárd helyet foglal el az emberi társadalomban. Más állatokhoz hasonlóan, a kutya valóban háziasított és több ez, mint megteremteni a kutyafajtákat. Az ember maga teremtette a kutyát testben és lélekben, hogy megfeleljen a szükségleteinek, az élet több területén.
Ám az emberi társadalom megváltozott. Életünk jelentős változáson ment át, megélhetés, munka, lakhatás terén. Zsúfolt városi élet, időigényes, stresszes, munkában is csak a hatékonyságra törekszik. Alig van kommunikáció vagy kölcsönös viszony másokkal és az ember türelmetlenné válik.
Van még hely a kutya számára?
Az igények, amelyek eredetileg a kutya háziasításához vezettek, alig léteznek. Egy maroknyi vadászkutya és szolgálati kutya kivételével, a kutya haszna szinte csak egy romantikus ötletté válik, amely csak kihasználja a kutyát, de már nem tudatos szükséglet, amely a kutyával való együttélésen alapul.
Most, a társadalmunkban lévő helyét, még puszta kedvtelésből is kérdőjelezik. Tudnunk kell, hogy a kutyák ugatnak, akár utcákban, parkokban vagy közös helyiségekben, épületekben. Szaga van, hullik a szőre, és ami még rosszabb, a kutyák még harapni is képesek!
Így ismét megkérdezem a kérdést: a kutya társadalmi lény?
Természetesen ő az, de már nem elég, hogy meggyőződésünk legyen, most bizonyítanunk kell a világnak, minden nap újra.
A Rottweiler barátok nemzetközi szövetségének (IFR) alkotmányaként megfogalmazva, alapvető céljai közé tartozik és ezért jött létre a szervezet:
Az IFR célja, hogy világszerte összehangolja a Rottweiler fajta tenyésztését, az emberek és az állatok együttélésének követelményei, és tiszteletben tartása mellett. A modern, a jövő társadalmának megfelelő, de az eredeti fajtajellemzők elvesztése nélkül. Fizikai jellemzői, jellegzetességei a FCI fajta standard szerint meghatározottak, mint rottweiler. A leírás szerinti karakter, jellemvonások, nagyfokú magabiztosságot, társas viselkedést jelent a családban, a társadalomban, és mint használati munkakutya alkalmasságban.
Az IFR elsődleges fontosságúnak tartja, hogy kizárólag olyan kutyákkal tenyésszenek, amelyek egészségesek testben és lélekben. Megbízható jelleműek, kiegyensúlyozott idegállapotúak és kellően magas az ingerküszöbük. Ezért az alkotmányban leírtak szerint folytatni kell az erőfeszítések bevezetését, intenzívebbé tételét.
Ehhez az IFR minden tagja kötelezettséget vállal arra, hogy:
• A társadalmilag elfogadható viselkedés teszteket vezet be, szervez, amin széles körben részt vesznek a kutyák. Ezeknek a teszteknek a célja a társadalmi viselkedés felismerése, megismerése, a jó kiemelése. A vizsgálat alapjául szolgál, a magabiztos és kiegyensúlyozott természet. Ezek a tesztek ezért fontos szerepet töltenek be napi együttélésében, valamint a tenyésztési programokban, így segítenek nekünk, hogy biztosítsuk a rottweilerfajta jövőjét.
• Természetesen sok, de nem a legtöbb IFR-tag klub már szervez ilyen teszteket, leginkább az FCI által elismert BH- vizsga (Begleitungshund = kísérő kutya) szerint.
• Azonban ez a teszt is hasznos, mivel ez a program a társadalmi viselkedés értékelésének tekinthető. Nem igényel kiképzői jártasságot, mint a BH – vizsga gyakorlatai.
A legtöbb Rottweiler tulajdonostól nem várható el, hogy kutyáikat egy klubba vagy egy kiképző pályára vigyék, hogy kutyájukat tovább tanítsák, mint amennyi számukra várhatóan mindennapi életükben szükséges. Ezért az IFR fontosnak tartotta, hogy készítsen egy értékelési programot, ahol nincs szükség speciális képzésre vagy előkészületre, nem több, mint a normál oktatás. Minden Rottweiler kedvelőnek képesnek kell lennie részt vennie ezen a teszten.
• Ennek az értékelésnek a világszerte egységes rendszere, segíteni fog nekünk az IFR céljai elérésében.
• Felhívom az összes valódi Rottweiler barátot: bizonyítsuk a világnak, hogy a Rottweiler tényleg egy a társadalmi lény, valóban egy jól megérdemelt helye van az emberi társadalomban, és hogy valóban nagyszerű kutya minden értelemben.
Example of an Assessement of Social Behavior –Példa a társadalmi viselkedés értékelésére.
A SZOCIÁLIS VISELKEDÉS ÉRTÉKELÉSE
A. Általános rendelkezések.
1. Szervezet.
1.1. Elhelyezkedés.
A teszt első része egy zárt területen szerveződik, a második rész napi forgalomban. A területet fel kell szerelni a jelen szabályzatban említett összes eszközzel, beleértve a működőképes mikrochip-olvasót is
1.2. A résztvevők.
Részt vehet: minden Rottweiler
– az FCI-tagságú kennel klub (teljes tag, társult tag vagy szerződéses partner).
– A vizsgálat napján a kutya legalább 15 hónapos.
– Tetoválással vagy mikrochip által azonosított.
A tüzelő szukák részt vehetnek, de utoljára, minden más után, amikor a többi résztvevő kutya értékelése befejeződött.
A kutyákat egy 1,5 méteres hosszú pórázon vezetve javasolt bemutatni, és semmiképpen nem lehet rövidebb, mint 80 cm. A nyakörv lehet bőrből készült, vagy nagy szemű fém lánc, nem fojtóra állítva.
2. Bírók.
Megítélheti a tesztet, a BH bírálatával rendelkező valamennyi bíró, nemzeti testület tagja, aki tapasztalt a fajtában, a kutya viselkedést jól ismerő szakember, IFR-tag klub hívja meg a teszt megítéléséhez. A bíró csak 15 kutyát bírálhat naponta. Ha több kutya vesz részt, további bírákat kell meghívni
3. Viselkedés a vizsgálat során.
A felvezető mindig követi a bíró (k) iránymutatásait, annak elutasítása, azonnali kizáráshoz vezet. A felvezető jogosult a kutyát jutalmazni, de csak gyakorlatok végén és nem rendkívüli módon. Nem mutathat, és nem jutalmazza a kutyát játékokkal vagy ételekkel. A kezelő semmilyen körülmények között nem használhat erős kényszert. A kutyát természetes módon kell vezetni, hosszú pórázzal, és a kutya irányítható legyen az egész próba alatt. Bíró értékelése és megállapításai nem vitathatók, nincs helye fellebbezésnek.
4. Az értékelés.
Az értékelés a kutya természetes viselkedését kívánja értékelni napi körülmények között, az emberek felé, a forgalomban, más kutyák felé.
A társadalmi szerep több, mint „nem harapni”, ez azt jelenti, hogy a kutya irányítható, kezelhető, hogy normális és társadalmilag elfogadható a viselkedése, minden körülmények között, amire a napi interakcióban számíthatunk emberekkel, kutyákkal és forgalomban.
Az értékelés eredményének kritériuma tehát nem a képzési szint vagy a kutya engedelmessége, hanem az a tény, hogy a kutya magatartása minden körülmények között társadalmi. Vagyis megmutatja, hogy képes a mindennapi élet része lenni normális módon, anélkül, hogy veszélyt jelentene magára és környezetére.
Játékosnak, figyelmesnek, őrzőnek lenni stb.. nem hibásak, ha nem annyira túlzott, hogy a kutya nem kezelhető, nem irányítható.
A bírónak meg kell állnia és meg kell állítania az értékelést, amikor véleménye szerint a kutyák viselkedése veszélyes a másik kutya, a felvezető vagy a környezet számára. Egy kutya, amely agresszívnek, túlságosan szégyellősnek vagy félénknek bizonyul, nem bírja el a tesztet.
Ha, egy kutya nem teljesíti a tesztet, akkor a bíró dönt, hogy a kutya nem alkalmas, avagy ismételhet a jövőben, de legalább 6 hónapos időszak után vezethetik fel ismét. Mindig egy másik bíró előtt kell vizsgáznia a második alaklommal!
Az értékelés véget ér a PASSED vagy NOT PASSED következtetéssel.
Minden olyan kutya, akinek sikeres lesz az értékelése, megkapja a tanúsítványt, amelyet az
Szervező klub és a bíró (k) kiállítanak. Nincsenek pontok vagy pontszámok, de a bíró szabadon megjegyzéseket adhat az az értékelést követően a kutya bizonyítványába.
Ha egy kutyát agresszió miatt kizárják, akkor a bíró írásban jelentést fogalmaz a kutya viselkedéséről, és megadja vagy elküldi a nemzeti IFR-tag gyűléshez, hogy járjon el a taggyűlés megfelelő módon.
B. Az értékelés rutinszerű.
I. Első rész – zárt téren.
A vizsgálat megkezdése előtt a kutyát fel kell kérni, hogy játsszon / mozogjon, normál természetes viselkedést mutatva, látni kell, hogy nincs gyógyszeres nyugtató hatása alatt. Felszabadult, boldog viselkedést kell látnunk.
Az első rész során a bírónak meg kell győződnie a kutya viselkedéséről, nem pedig a kiképzés, képzés fokáról vagy FELTÉTLEN engedelmességéről. Amikor a kutya kellően irányítható, kezelhető a teszt második részében a napi forgalomban kell meggyőződni arról, hogy biztonságosan vezethető.
1. A kutya azonosítása a bíró által.
A bíró elhelyezi magát a szabadban, és egyenként magához hívja a résztvevőket, akik bemutatják magukat és kutyájukat. Egy határozott kézfogás után a bíró meghatározza a kutyát, a tetoválás vagy a mikrochip ellenőrzésével. Bár a kezelő számára megengedett tartsa a kutya fejét (erő nélkül), bírónak kell használnia a mikroszkriptet, nem hagyhatja ezt a felvezetőnek.
Kutyák, akiket nem lehet azonosítani, mert olvashatatlan tetoválás, egy nem található mikrochip vagy azért, mert nem engedik meg a bírónak, hogy megközelítse és megérintse őket, kizárják a további részvételből.
2. Séta a pórázon.
A résztvevő követi a bíró által jelzet úton. Az út legalább 50 – Max. 100 méter, és legalább egy szöget tartalmaz jobbra, egyet balra, egy forduló hátra és egy megállás. A szervezet kis oszlopokat vagy más tárgyakat helyez el , kijelöli előre a bírónak az utat.
A megállás után a felvezető keresztül sétál a kutyával, legalább 8 emberből álló csoporton, akik az arroganni, miközben beszélnek egymással. Ő kanyarodik újra bejutni a csoportba, és megáll a csoport közepén. Minden ember a csoport folyamatosan mozog, ezúttal a helyszínen és körülbelül 1 méterre kutya. A bíró jelzése szerint a felvezető a kutyáját a csoportból és pozícióból vezeti ki maga mintegy 20 méterre a csoporttól. A bíró jelzésére a csoport a kutya felé mozdul el, akit egy 1 méteres pórázon tart a vezetője. A kezelő beszél az egyikhez vagy több ember a csoportban, de nem érinti, és nem jelöli meg a kutyát, és nem engedelmeskedni vagy hallgatni. A bíró megadja a csoportnak a jelzést hagyja el a kutyát, és helyezze át magát újra körülbelül 20 méteres távolságra az átmérője kb. 2 – 3 méter.
Nem az engedelmesség foka, hanem a természetes szabad módja a kutya viselkedése. A kutyának meg kell mutatnia, hogy ne legyen félénk, bizonytalan, félelmetes vagy agresszív. Légy játékos, és a környezete figyelmének figyelmeztetése nem hiba és dübörgés nem szükséges, de a kutyának bizonyítania kell, hogy kellően kezelhető és hogy biztonságosan részt vegyen a vizsgálat második részében, beleértve az egy séta a tényleges napi forgalom.
3. A kutya hívása / ellenőrzése.
A kutyavezető kb. 10 méterre a csoporttól. Ő utasítja a kutyát, hogy maradjon, vagy kéri egy harmadik személyt, hogy tartsa a kutyát a pórázon. A kutyavezető a csoport közepén helyezkedik el, és a bíró jelzésére, behívja a kutyát. A kutyának be kell lépnie a csoportba, és csatlakoznia kell a kutyavezetőhöz. A csoportban való ismétlődő parancsok engedélyezettek. A kutyát, amely elfut a csoportból, és nem vonható ellenőrzés alá, a továbbiakban kizárják részvételből. Ismét nem az engedelmesség mértéke fontos, hanem annak megállapítása, hogy a kutyát eléggé irányítja- e, a kutyavezető és a minimális engedelmességet bemutatja, ami szükséges ahhoz, hogy a forgalom biztonságos része legyen. A kutya nem mutathat félelmet vagy agressziót az emberekkel szemben.
II. Értékelés a forgalomban.
Az értékelésnek ezt a részét nagyon komolyan kell venni. Bár nem szükséges, hogy a tesztet szélsőséges forgalomban vagy körülmények között szervezzék, de a valódi napi forgalom kötelező, nem rendezhető egy klub parkolójában, sem napi forgalomtól távol, ahol nem várható semmilyen kihívást jelentő helyzet.
A kutyavezető a járdán sétál a pórázon vezetett kutyával legalább 50 métert.
A séta első részében találkozik egy személlyel, megáll, üdvözli a személyt hangosan és határozott kézfogással, majd folytatja a sétát.
A séta második részében áthalad egy biciklis (a járda jobb oldalán), és egy kocogó fut (a járda bal oldalán).
A bíró jelzésére (vagy ha lehetséges, a közlekedési lámpáknál), a kutyavezető leáll, ellenőrzi a forgalmat az utcán, és amikor biztonságos, átkel az utca másik oldalára és folytatja a sétát, de most a bíró előtt megáll.
A séta e részében, anélkül, hogy megállna, áthalad egy másik kutyavezető pórázon vezetett kutyával, nem feltétlenül kell résztvevő vagy rottweiler.
A bíró szabadon felvehet gyakorlatokat, például, hogy egy autó mellett megálljon a kutyavezető, és kérdezze meg a sofőrt vagy, hogy a kutyával átmenjen az azonos irányba haladó személyek csoportján stb.
Ismét nem a feltétlen engedelmesség a kritérium, hanem hogy a kutya normálisan kezelhető és társadalmilag elfogadható módon, magabiztos, kiegyensúlyozott legyen. Nem lehet agresszív, nem kelthet félelmet, az emberek és a kutyák felé, nem veszélyeztetheti a forgalmat sem.
Kiegészítés : példák
Belga MH
Társadalmi viselkedés
Ennek a vizsgálatnak az a fő célja, hogy megvizsgálja, vajon a kutya szociálisan viselkedik-e az emberekkel és az állatokkal szemben, és normálisan viselkedik-e a forgalomban.
Tenyésztéssel kapcsolatos tesztek, Belga Rottweiler Klub oldaláról .
http://rottweilerclub.be/de-fok/de-rasstandaardtest-rst/
http://rottweilerclub.be/de-fok/de-ztp-be/
Dán MH
forrás: youtub
Svájc-wesentest- forrás