Rendezvényszervezés és rendezvényvezető (RV)
A rendezvény szervezési feladatáért a rendezvényvezető (RV) felelős.
A RV végzi és felügyeli a rendezvény előkészítését és lebonyolítását. Biztosítania kell a rendezvény szabályzat szerinti lebonyolítását és annak egész időtartama alatt a Teljesítmény Bíró rendelkezésére kell állnia.
A RV nem vezethet fel kutyát, továbbá más funkciót sem tölthet be.
Feladatai többek között:
– A rendezvény megtartásához szükséges engedélyek beszerzése.
– A vizsga szabályzatnak megfelelő nyomterület biztosítása minden vizsga fokozatban.
– A vizsga szabályzatnak megfelelő tárgyi feltételek biztosítása (akadály, segéd védőfelszerelés)
– A nyomterület tulajdonosától és az illetékes vadásztársaságtól a szükséges engedélyek beszerzése.
– Az írásos dokumentáció beszerzése , biztosítása, mint pl.: bírálati lapok, értékelési listák minden vizsga fokozatban
– Képzett személyzet (nyom fektetők, csoport, rendezők, segédek, stb.) biztosítása.
– A teljesítményfüzetek, törzskönyvek, oltási igazolások (oltási füzet) és esetenként a felelősségbiztosítási igazolások rendelkezésre bocsájtása
A RendezvényVezető köteles a TeljesítményBíró-t legkésőbb három nappal a rendezvény előtt, a helyszínről, a kezdés időpontjáról, a megközelítési útvonalról, a vizsga fajtájáról és a résztvevő kutyák számáról tájékoztatni. Ennek elmaradása esetén a TB jogosult a kötelezettségétől visszalépni. A rendezvény megtartását engedélyező iratot a vizsga előtt a TB-nek be kell mutatni.
Vizsga ellenőrzés
A tagországok (TO) ellenőrizhetik a vizsgákat. Az FCI TO által megbízott szakember ellenőrzi, hogy a vizsga lebonyolítása a szabályzatok alapján történjen. Olyan testület, mely engedélyeket ad ki a vizsgarendezvény megtartásával kapcsolatban, szintén jogosult az ellenőrzés elrendelésére.
A teljesítménybíró (TB)
A vizsga rendezvényre az IGP bírálatára jogosult bírót vagy a rendező szervezet hívja meg, vagy az OrszágosSZervezet jelöli ki.
A Világbajnokságra az FCI Munkakutya Bizottsága a TagOrszág jóváhagyásával rendeli ki a bírót. A rendező szervezet döntheti el, hogy hány TB-t alkalmaz, de figyelembe kell venni, hogy a TB egy napon csak 36 ágazatot bírálhat. Világbajnokságokon és nemzeti bajnokságokon ez a szám a TO hozzájárulásával figyelmen kívül hagyható.
A TB nem bírálhat olyan kutyát, melynek ő a tulajdonosa, birtokosa, tartója, illetve olyan kutyát, amelynek, tulajdonosával, birtokosával, vagy tartójával közös háztartásban él.
Továbbá olyan kutyát sem bírálhat, amit olyan KV vezet fel, akivel közös háztartásban él. A TB azon a rendezvényen, melyen ő maga bírói tevékenységet lát el, kutyát nem vezethet fel.
A TB viselkedésével nem zavarhatja és nem is befolyásolhatja a Kutya munkáját egyik ágazatban sem. A TB az érvényben lévő VizsgaRend-ben foglalt meghatározások pontos felügyeletéért és betartatásáért felelős. Amennyiben azt tapasztalja, hogy az IGP vizsga szabályait, illetve az ő utasításait nem tartják be, jogosult a rendezvényt megszakítani.
Vizsgára bocsátás feltételei
A vizsga napján a kutyának az előírt életkort be kell töltenie. Kivételt tenni nem lehet. A TagOrszág szabályozza, hogy az induláshoz szükséges-e sikeres BH vizsga megléte. A BH vizsga letételéhez előírt kort a TO határozza meg, de az nem lehet kevesebb, mint 12 hónapos kor.
Megjegyzés: Komplett BH (közlekedésbiztonsági vizsgával együtt = BH-VT) előfeltétel az IGP1 és FH1 szintjei előtt.
Ágazati vizsgák
A Nyomkövető vizsga 1-3 egyes gyakorlataira az IGP 1-3 A ágazatainak, az EV 1-3 gyakorlataira az IGP
1-3 B ágazatainak, a VK vizsga 1-3 gyakorlataira nézve az IGP 1-3 C ágazatainak rendelkezései irányadóak. A munkakutya vizsga 1-3 csak az IGP 1-3 vizsga fokozatainak B és C ágazatából áll. Ezek egyenként is teljesíthetők képzettségi fokozat megszerzése nélkül. Tisztán csak őrző-védő ágazati vizsga megtartása nem engedélyezett. A KV eldöntheti, melyik fokozatú vizsgán indul, anélkül, hogy egy alacsonyabb szintű vizsgán korábban indult volna.
A vizsga rendezvényen minden Kutya indulhat, függetlenül a mérettől, a fajtától, vagy a származási bizonyítvány meglététől. A TB jogosult eldönteni, hogy a K alkalmas-e az IGP követelményeinek teljesítésére.
Tüzelő szukák részt vehetnek valamennyi rendezvényen, de a többi vizsgázótól távolabb, elkülönítve kell várniuk. A nyomkövetést az időbeosztás szerint teljesíthetik, de a többi ágazat gyakorlatait csak a rendezvény végén mutathatják be.
Vemhes és szoptatós szukák, beteg, sérült, vagy fertőzés veszélyes Kutya semmilyen rendezvényen nem vehet részt.
Antidopping- és oltási előírások
A K tulajdonosa, vagy a KV-je által a versenyre benevezett és/vagy a verseny helyszínére szállított Knak a vizsga napján doppingszertől (szöveteiben, testnedveiben és ürülékeiben minden – az FCI – dopping listáján szereplő anyag) mentesnek kell lennie. A tiltott anyagokról készült listáról, az ellenőrzés lefolytatásáról és az esetleges szankciókról egy külön, e célra készített és nyilvánossá tett szabályzat rendelkezik majd. Ezen rendelkezéseket a TO-k saját hatáskörükben kibővíthetik.
A K-nak érvényes veszettség elleni oltással kell rendelkeznie.
Szocializált viselkedés
Az a kutya, amely a verseny időtartama alatt bármikor (saját gyakorlatainak bemutatása előtt, közben, vagy azután) más személyt, vagy kutyát megharap, megtámad, vagy arra kísérletet tesz, a rendezvényről azonnal ki kell zárni. Kétnapos rendezvény esetén a kizárás kiterjed a második napra is, ebből fakadóan a kutya a rendezvényen nem vehet részt.
Szocializálatlan viselkedés miatt kizárt kutya esetében a következő rendezvényen való indulás előtt a KV köteles igazolni, hogy újra sikeres viselkedés teszttel egybekötött BH vizsgát tettek. A kizárást a vizsga napján a TB – a kutya részére kiadott – minden általa ismert teljesítmény igazolásba/teljesítmény füzetbe bejegyzi és aláírja.
Bejegyzés: „Kizárás szocializálatlan viselkedés miatt. A kutyának sikeresen meg kell újítania a viselkedés teszttel egybekötött BH vizsgát.”
Megjegyzés: az ismételt vizsga nem tehető ugyanannál a bírónál, aki az első BH minősítést kiadta.
A rendezvény résztvevői
A rendezvényen résztvevőnek (KV) a nevezési határidőt be kell tartania. A nevezés leadásával egyben kötelezettséget vállal a nevezési díj befizetésére.
Amennyiben a KV bármely okból nem tud részt venni a rendezvényen, haladéktalanul értesítenie kell a RV-t. A vizsgázónak be kell tartania a helyi állategészségügyi és állatvédelmi előírásokat. A KV-nek követnie kell a TB és a RV utasításait.
A vizsgán résztvevőnek kifogástalan sportszerűséggel kell felvezetnie kutyáját és az egyes ágazatban elért eredménytől függetlenül a vizsgafokozat valamennyi ágazatát be kell mutatnia. A vizsgát nyilvános eredményhirdetés és a teljesítményfüzetek átadása zárja.
Egy vizsga legalább 4 KV részvételével tartható meg. Az összes indulók száma kizárólag BH vizsgán indulók esetében lehet kevesebb, amennyiben ugyanezen indulók a rendezvényen, egy másik vizsgaszinten is indulnak. Egy fő részére vizsga nem tartható.
Egy KV adott napon csak egy vizsga rendezvényen vehet részt (kétnapos rendezvény egy rendezvénynek minősül). A KV a rendezvényen legfeljebb két kutyát vezethet fel.
A kutya részére a rendezvényen egy kiképzési fokozat adható. Kivétel: BH és IGP1, vagy FH1 vizsga sorrendnél.
Egy vizsgaszinten több induló esetén a sorrendet sorszám húzásával kell eldönteni.
Sikeres vizsga letételének alapkövetelménye, hogy a tulajdonos és a KV tagja legyen egy FCI által elismert szervezetnek. Ezen szabály alól a TO a BH vizsga esetében eltekinthet.
Mozgáskorlátozott kutyavezető
Amennyiben a KV mozgáskorlátozottsága miatt egy gyakorlatot nem tud jól végrehajtani, a TB-vel ezt a vizsga megkezdése előtt közölnie kell. Ha a KV testi akadályozottsága miatt a kutyát nem tudja a bal oldalán vezetni, akkor analóg módon vezetheti azt a jobb oldalán. A korlátozások alól a TO -k további engedélyeket tehet.
Nyakörv viselési kötelezettség/Póráz használata
A gyakorlatok bemutatásához: egysoros, lazán feltett, hosszú szemekből álló lánc nyakörv szükséges.
BH vizsgán engedélyezett a bőrnyakörv, szövet nyakörv, vagy hám használata is, valamint IBGH 1-től 3-ig a BH vizsgán alkalmazott nyakörvek a hám kivételével.
Nyomkövető munkánál a kötelező lánc nyakörvön kívül kereső hám, vagy takaróhám is feltehető.
Pórázt a KV kötelezően magánál tart, melyet vagy úgy csatol magára, hogy a karabinere a kutyával ellentétes oldalon helyezkedik el, vagy rejtve helyezi el (zsebben).
Szájkosár-viselési kötelezettség
Minden tagországban figyelembe kell venni azon rendelkezéseket, melyek a K forgalomban való vezetéséről szólnak. Abban a TO-ban, ahol a szájkosár viselését egyéb jogszabály előírja, a BH vizsga „közlekedés forgalomban” részénél a kutya szájkosár viselésére kötelezhető.
Kártérítési felelősség
A K tulajdonosa, illetve KV-je felel a kutyája által okozott valamennyi személyi sérülésért és tárgyban okozott kárért. Ezért kutyatartói felelősségbiztosítással kell rendelkeznie. A rendezvény teljes időtartama alatt előforduló balesetekben és egyéb helyzetekben a KV saját magáért és kutyájáért kezeskedik. A TB és a RV utasításait a KV önként elfogadja, és a saját felelősségére végrehajtja.
Oltások
A kötelező oltások igazolását (oltási bizonyítvány) a TB, illetve RV kérésére a vizsga megkezdése előtt be kell mutatni.
Eredményhirdetés, díjátadás
Az eredményhirdetést az egyes vizsga fajták között szétbontva kell végrehajtani. (BH, IGP, FH, stb. )
Az IGP 1-3 vizsgán,pontegyenlőség esetén a „C” ágazatban elért magasabb eredmény a döntő. Ha ez is egyezik, akkor a „B” ágazatban elért magasabb pontszám határozza meg a sorrendet. Amennyiben ez is azonos, holtversenyben ugyanazon helyezést kell megállapítani (vizsga fokozattól függetlenül). A következő helyezést ez esetben nem lehet kiadni.
IGP-FH vizsgán pontegyezés esetén a magasabb egyéni pontszám dönt, mindkét nyomon azonos pontszám esetén holtversenyt kell megállapítani.
Minden vizsgázó részt vesz az eredményhirdetésen. A rendezvényt az eredményhirdetés és a vizsga dokumentumok átadása zárja.
Fontos részlet
FCI Vizsgaszabályzatok 2019 Oldal 13 / 69
Biztonsági rendelkezések
A RendezvényVezető a RENdezvény egész területén felelős a rend és a biztonság garantálásáért.
A TB a rend és a biztonság semmibe vételének észlelésekor jogosult a REN megszakítására és a RV-vel való egyetértés esetén annak befejezésére.
Azon KV-k, akik vétenek a vizsgarend, az állatvédelmi rendelkezések és az etikai szabályok ellen, a REN-ből kizárásra kerülnek.
A TeljesítményBíró ítélete végleges és megtámadhatatlan. Az ítélet elleni bármely kritika a versenypályáról való kitiltást, adott esetben további fegyelmi eljárást vonhat maga után. Indokolt esetben, ha a kritika nem a TeljesítményBíró ítéletére, hanem a VizsgaRend előírásainak megsértésére vonatkozik, panasz benyújtására van lehetőség. A panaszt írásos formában az illetékes szervezetnek/egyesületnek kell beadni. A panasz kizárólag a RendezvényVezetőn keresztül, a panasztevő aláírásával ellátva, RendezvényNapjától napjától számított nyolc napon belül nyújtható be. A panasz elfogadása nem vezet a TB ítéletének felül bírálatára. Videofelvétel nem bizonyító erejű. Ezen rendelkezések célját a TO-nak figyelembe kell venniük.
Általános tudnivalók
A vizsgarendezvényeknek és versenyeknek két célt kell szolgálniuk. ( vizsgaszabályzat 5-6 oldal)
1. A vizsgázó kutya előírt célra való alkalmassága
2. A kutya fittségének és egészségének megőrzése és előremozdítása
Az FCI a TO szervezeteinek az IGP népszerűsítését ajánlja, különösképp, mert a nemzetközi versenyeket az IGP rendelkezései alapján rendezik. A vizsgák és versenyek lebonyolítása során a sportszerűség alapvető követelmény, mely minden résztvevőre egyaránt vonatkozik. A VR előírásai mindenkire nézve kötelező érvényűek. Minden résztvevő azonos követelményeknek feleljen meg.
A rendezvények (REN) nyilvánosak, melyek helyét és időpontját nyilvánosságra kell hozni. A vizsgákat és a versenyeket csak a teljes vizsgaanyagból, vagy teljes ágazatokból lehet rendezni. Csak az adott rendezvényen kompletten teljesített vizsgafokozat esetén érvényes a vizsga. A teljesített vizsgát az FCI valamennyi tagegyesületének el kell ismerni.
Bármely vizsga akárhányszor megismételhető. A vizsgafokozatok azok sorrendjében tehetők le (1-2-3). A kutya egy következő nehézségi fokozatú vizsgát az előző fokozat sikeres megszerzése után teljesíthet. A kutyát mindig az általa elért legmagasabb vizsgafokozatban kell indítani.
Vizsgaidény
Megfelelő időjárási körülmények esetén, ha az ember és a kutya biztonsága és egészsége nincs veszélyben egész évben rendezhető vizsga. Ha mégis, a vizsga nem tartható meg. Erről a TB dönt. A vizsgaidény időtartamát a TO saját területén korlátozhatja.
Vizsganapok
a) szombat, vasárnap és ünnepnap
Vizsganapok hétvégéken és az államilag bejegyzett ünnepnapokon rendezhetőek. BH vizsgák ugyancsak „vizsganapokon” tarthatóak. A BH és IGP1/FH1 vizsgák esetében lehetőség van arra, hogy a kétnapos vizsgán (péntek-szombat, szombat-vasárnap) a K két különböző vizsgát tegyen az egymást követő napokon. A BH és IGP-1, IGP-V, FPr, UPr, SPr, AD, IFH-V, IFH-1, IGP-FH, IGP-ZTP, IBGH-1, StbPr. 1 vizsgák között nincs kötelező várakozási idő. Példa: péntek BH, szombat IGP 1, vagy FH-1; pl. szombat BH, vasárnap IGP 1, vagy FH 1.
b) pénteki vizsgák Pénteki napon vizsga csak a szombattal egybekötött rendezvényen lehetséges.
Megjegyzés: Pénteken vizsga csak akkor tartható, ha a szombaton nevezett kutyák létszáma meghaladja a felvezethető kutyák létszámát. A kezdő időpont nem lehet 12 óra előtt. A résztvevők számát az IGP/FH összlétszám felére kell korlátozni. Kizárólag BH vizsgákon legfeljebb 7 kutya vizsgáztatható le. Egy szombattal összekötött pénteki IGP/FH vizsganapot szombaton kell befejezni. Egyes kutyák azonban pénteken is befejezhetik a vizsgát.
Kivétel: Azon résztvevők, akik BH és IGP/FH1 vizsgát kívánnak tenni, indulhatnak pénteken, hogy szombaton az IGP 1 vagy FH 1 vizsgát le tudják tenni és ne legyen túljelentkezés. A tagországok – vagy a vizsgák szervezésére jogosult tagszövetségek – által kiírt határidők betartását figyelni kell.
c) ünnepnapra vonatkozó szabályok
Az ünnepnapokra fenti rendelkezések értelemszerűen alkalmazhatóak. Az FCI TO ünnepnapokra vonatkozó különleges szabályait figyelembe kell venni. Munkanapnak számító ünnepnap előtti fél napon (mely a hét közepére esik) vizsga nem tartható.
Megjegyzés: államilag meghatározott ledolgozandó munkanapokon a pénteki vizsgarend szerint tartható a vizsga. (pl. Ha szombat elrendelt munkanap, akkor kétnapos rendezvény csak szombat 12.00 órától kezdhető és vasárnap be kell fejezni)