IGP- RÉSZLET Közömbösség vizsgálata
Nemzetközi munkakutya
vizsgarend
az FCI
nemzetközi munkakutya vizsgák,
nemzetközi nyomkövető vizsgák,
nemzetközi kísérőkutya vizsgák,
nemzetközi keresőkutya vizsgák,
nemzetközi állóképesség vizsgák
lebonyolításához
Kidolgozták az FCI MUNKAKUTYA Bizottságának megbízásából
Wilfried Schäpermeier (D) +
Günther Diegel (D)
Robert Markschläger (A)
Heinz Gerdes (D)
Hari Arcon (SL)
Clemente Grosso (IT)
Általános rendelkezések/ 14 oldaltól
Közömbösség vizsgálata
A kutya közömbösségét a rendezvény egész időtartama alatt (az eredményhirdetést is beleértve) vizsgálni kell. Amennyiben a kutya nem megfelelő közömbösséget mutat, akkor azt akkor is ki kell zárni, ha a korábbi vizsga részeket eredményesen végrehajtotta. Ha egy Kutya nem meglévő közömbösség miatt esik ki, az okot be kell jegyezni a teljesítmény füzetbe. A kutyát ki kell zárni.
- A közömbösségi vizsgálatot minden vizsga megkezdése előtt el kell végezni.
- A közömbösséget a Kutya számára semleges helyen kell vizsgálni. A közömbösségi vizsgálat helye a versenypályán illetve a nyom területen kívül kell esnie.
- Minden kutyát egyenként kell felvezetni.
- A vizsgálat időpontja ne essen közvetlenül az ágazat megkezdése elé.
- A K-t pórázon (rövid vezető pórázon, nyomkövető hám nélkül) kell felvezetni. A Kutyát kontroll alatt kell vezetni.
A közömbösség vizsgálatát nem lehet gépiesen lefolytatni, annak végrehajtása a teljesítmény bíróra van bízva, azonban egyes teljesítmény bírók között extrém eltérések nem lehetnek.
Annál korrektebb és biztosabb a közömbösségi vizsgálat eredménye, minél elfogulatlanabbul tevékenykedik a teljesítmény bíró.
A közömbösség vizsgálata során normál környezeti ingereket kell alkalmazni, és a vizsgálandó kutyától minden természetes reakció elfogadható. A különleges ingerhatásokat különösképp kerülni kell. A kutya beazonosítása kötelező része a vizsgálatnak.
Amennyiben a teljesítmény bíró vézen hibát feltételez, akkor további részletesebb vizsgálatoknak kell alávetnie a kutyát (pl.: lövés leadása).
Vézen hiba megállapítása érdekében a vizsgálat megismételtetése engedélyezett.
Amennyiben a Kutya a vizsga folyamán – az első közömbösségi vizsgálaton való megfelelése ellenére, viselkedési hiányosságokat mutat, a teljesítmény bíró a kutyát kizárhatja. A teljesítmény füzetbe „A közömbösségi/viselkedési teszt nem megfelelő” bejegyzés kerül. Lövés közömbösségi vizsgálatra a BH vizsgán nem kerül sor.
A BH és az IBGH vizsga résztvevői nem lehetnek egy csoportban az IGP vizsgázóival az engedelmes gyakorlatok során. (értsd: a BH és IBGH vizsgán nincs lövés). (vagyis nem lehetnek párban a pályán)
A közömbösségi vizsgálat eredménye
Pozitív viselkedés = sikeres
– a Kutya magabiztos;
– a Kutya nyugodt, figyelmes;
– a Kutya életteli, figyelmes;
– a Kutya közömbös, jóindulatú;
Határeset = további vizsgálat szükséges;
– a Kutya bizonytalan, nem agresszív, azonban a vizsga folyamán nem teljesen közömbös/elfogulatlan;
– a Kutya enyhén túlfűtött, azonban a felvezetés ideje alatt nyugodtabb.
Kutyák, melyek nem engedhetők vizsgára:
– a bizonytalan, ijedős, embert elkerülő kutya;
– az ideges, agresszív, félelemből harapó kutya;
– a harapós kutya.
A kutya azonosítása
A Kutya azonosítása a közömbösségi vizsgálat elengedhetetlen része. Történhet a tetoválási szám, vagy chip leolvasó készülék segítségével – a chip szám ellenőrzésével.
Amennyiben a Kutya nem rendelkezik származási lappal, akkor is chippel ellátottnak kell lennie. A bírónak a vizsga dokumentációkban igazolnia kell, hogy az azonosítás ellenőrzése megtörtént.
Amennyiben a tetoválási szám nem egyértelműen felismerhető, az azonosítható jeleket kell bevezetni. A tetoválási számot a kutya vezetőnél lévő származási lappal egyeztetni kell. Fellépő nehézségek esetén (pl. olvashatatlan számok) azokat a vizsga dokumentációkban jelezni kell.
Azok a kutyavezetők, akik külföldi chippel ellátott kutyával rendelkeznek, gondoskodniuk kell olyan chip leolvasóról, amellyel a Kutya azonosítása lehetséges.
Az egyértelműen nem azonosítható Kutya semmilyen vizsgarendezvényen nem vehet részt.
Amennyiben a teljesítmény bíró a chipet nem találja, a kutyavezető maga hajtja végre az azonosítást, melyet követően a teljesítmény bíró még egyszer végrehajtja az ellenőrzést. Kötelező, hogy a teljesítmény bíró pl. a chipolvasóval megérintse a kutyát.
Lövéstől félő kutyák
Mit jelent a „lövés félősség”?
Példák: A kutya a lövéskor feláll, ijedtnek látszik és elszalad. A Kutya félelmi reakciót mutat.
– ezzel a viselkedéssel a kutya vezetőhöz szalad
– páni félelmet mutat, megpróbálja elhagyni, vagy elhagyja a területet
– páni félelmet mutat, és ide-oda tévelyeg.
Az értékelésnél figyelembe kell venni, hogy a mutatott viselkedés kiképzési hibából ered-e, vagy a kutya alapvető hiányossága, mely pl. a lövéssel összefüggésbe hozható. Vitás esetekben a teljesítmény bírónak kötelező a lövés közömbösséget oly módon megállapítania, hogy felszólítja a kutya vezetőt a Kutya pórázra (kb. 2 m hosszú) tételére. Kb. 15 méternyi távolságról a teljesítmény bíró ismét lövéseket ad le, melyet a kutyának laza pórázon el kell viselnie.
Szocializált viselkedés
Az a kutya, amely a verseny időtartama alatt bármikor (saját gyakorlatainak bemutatása előtt, közben, vagy azután) más személyt, vagy kutyát megharap, megtámad, vagy arra kísérletet tesz, a rendezvényről azonnal ki kell zárni.
Kétnapos rendezvény esetén a kizárás kiterjed a második napra is, ebből fakadóan a kutya a rendezvényen nem vehet részt. Szocializálatlan viselkedés miatt kizárt kutya esetében a következő rendezvényen való indulás előtt a kutyavezető köteles igazolni, hogy újra sikeres viselkedés teszttel egybekötött BH vizsgát tettek.
A kizárást a vizsga napján a teljesítmény bíró a kutya részére kiadott – minden általa ismert teljesítmény igazolásba/teljesítmény füzetbe bejegyzi és aláírja.
Bejegyzés: „Kizárás szocializálatlan viselkedés miatt. A kutyának sikeresen meg kell újítania a viselkedésteszttel egybekötött BH vizsgát.”
Megjegyzés: az ismételt vizsga nem tehető ugyanannál a bírónál, aki az első BH minősítést kiadta.